Vapaaehtoistoiminnan johtaminen (NASTA Savotar 2026)
Kasva johtajana vapaaehtoistoiminnan kentällä.
Vapaaehtoistoiminnan johtaminen
Kurssin tavoite
Kurssin tavoitteena on kehittää johtamisvalmiuksia vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentällä. Kurssin jälkeen osallistuja muistaa johtamisen perusteita ja ymmärtää johtamisen merkityksen ryhmän ja organisaation toiminnassa. Lisäksi osallistuja tunnistaa omia kehittymistarpeitaan ja osaa arvioida omaa johtamiskäyttäytymistään.
Kenelle kurssi soveltuu
Kurssi sopii NASTA- ja PikkuNASTA-harjoitusten johdolle sekä naisille, jotka aikovat hakeutua johtamistehtäviin. Kurssi soveltuu myös vapaaehtoisen maanpuolustuksen kentällä toimiville, jotka ovat kiinnostuneita johtamistehtävistä.
Kurssin sisältö
Kurssilla keskitytään ihmisten johtamiseen sekä viestintään ja vuorovaikutukseen osana johtamistyötä. Koulutus sisältää sekä teoriaa että käytännön harjoittelua.
Kurssin teemoja ovat:
Johtaminen ja johtajuus
– johtajan valta ja vastuu
– johtamisen toimintaympäristö (arvot ja organisaatiokulttuuri: NVL, MPK ja Puolustusvoimat)
Viestintä ja vuorovaikutus
– johtamistyylit
– johtajan viestintä ja sen merkitys
– vuorovaikutus
Toiminta johtajana
– ryhmän johtaminen
– hyvän johtamisen tunnusmerkit ja edellytykset
– minä johtajana
– haastavat tilanteet
– johtamisharjoittelu
Palautteen antaminen ja vastaanottaminen
– palautteen merkitys
– palautteen antaminen
– itsetuntemus ja itsearviointi
Kurssin hinta
Kurssin hinta on 55 euroa. Kurssille haetaan säätiötukea, jonka johdosta kurssimaksu mahdollisesti alenee. Osallistumismaksuun sisältyy muonitus, majoitus, tarvittava varustus, vakuutus kurssipaikalla sekä koulutus.
Tulossa kurssille ensimmäistä kertaa?
Ilmoittautuminen tapahtuu MPK:n järjestelmän kautta ja sitä varten tarvitset MPK-tunnuksen. Mikäli sinulla ei vielä ole tunnuksia, voit luoda ne täällä.
Kurssi järjestetään osana harjoitusta
Tämä kurssi on osa NASTA Savotar 2026 -harjoitusta, joka järjestetään 17.–19.4.2026 Vekaranjärvellä Kouvolassa. Tutustu harjoitukseen.
Kurssille ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen avautuu 18.2. klo 13.