Henkisen tuen peruskurssi (Järvenpää)


Henkisen tuen peruskurssilla opetellaan tuen tarpeen tunnistamista, tuen antamista ja saadaan vinkkejä omaan jaksamiseen.

Kurssi
6.9.–6.9.2025
09:00–15:00
Järvenpään kirjasto

Miten tuetaan muita kriisitilanteessa?

Kurssin tarkoituksena on perehdyttää osallistujat henkisen tuen merkitykseen ja tuen antamisen perusteisiin. Kurssin jälkeen osallistujat tunnistavat henkisen tuen tarpeen, ja ymmärtävät toimia auttajana. Kurssilla saa vinkkejä myös omaan jaksamiseen auttamistilanteessa, sillä auttajan omalla hyvinvoinnilla ja jaksamisella on iso merkitys.

Kurssin on henkisesti vaativa, mistä syystä alaikäraja on 18 vuotta. Kurssi ei sovellu itse akuuttia kriisiä läpikäyville henkilöille.

Kurssin järjestää Naisten Valmiusliiton Uudenmaan alueneuvottelukunnan yhteistyössä Turvakurssin kilta ry:n ja MPK:n sekä Järvenpään kirjaston kanssa.

Kurssille ilmoittautuminen 20.5. – 15.6.2025

Lisätietoja ja ilmoittautuminen MPK:n koulutuskalenterissa. Klikkaa viereistä linkkiä ja tule mukaan!

Oletko ensimmäistä kertaa tulossa mukaan kurssille?

Maanpuolustuskoulutusyhdistys eli MPK hallinnoi Naisten Valmiusliiton kursseja. Ilmoittautumista varten täytyy ensin luoda oma MPK-käyttäjätunnus. Klikkaa viereistä linkkiä ja rekisteröidy MPK:n järjestelmään!

Kirjoita tähän alt-teksti