Puolustusvoimain lippujuhlan päivän valtakunnallinen paraati (Raasepori)
Tule mukaan ikimuistoiseen tapahtumaan!
Puolustusvoimain lippujuhlan päivän 4.6. valtakunnallinen paraati järjestetään tänä vuonna Raaseporissa. Naisten Valmiusliitolla on paraatissa oma marssiosasto, joka koostuu lipunkantajasta, airueista, marssiosaston johtajasta ja marssijoista. Marssiosastoa johtaa liiton varapuheenjohtaja Lotta Nissi.
Kuka voi osallistua?
Kannustamme kaikkia naisia mukaan marssimaan! Toivomme mukaan Naisten Valmiusliiton jäsenjärjestöjen naisjäseniä sekä PikkuNASTA- tai NASTA-harjoituksiin osallistuneita. Marssiminen edellyttää normaalia peruskuntoa, jotta voi kävellä marssiosaston mukana sovittua reittiä pitkin noin kaksi kilometriä. Marssiosastoon ilmoittautuvien alaikäraja on 18 vuotta. Naisten Valmiusliiton jäsenjärjestöistä Maanpuolustusnaisten Liitolla ja Sotilaskotiliitolla on omat marssiosastot.
Kaikkien Naisten Valmiusliiton marssiosastoon osallistuneiden kesken arvotaan vapaavalintainen osallistuminen johonkin Naisten Valmiusliiton vuoden 2027 PikkuNASTA- tai NASTA-harjoituksista.
Paraatiharjoittelu 3.6.
Etkö ole koskaan ennen marssinut? Ei huolta, ennen varsinaista paraatia, 3.6. järjestetään paraatiharjoittelu. Paraatiin voi osallistua myös ilman harjoittelua, mutta harjoitteluun osallistuminen on kaikille suotavaa. Tarkemmat tiedot yksityiskohdista, kuten harjoittelun paikasta ja ajasta lähetetään ilmoittautuneille myöhemmin.
Miten paraatiin pukeudutaan?
Paraatiin pukeudutaan mustaan, pitkähihaiseen jakkuun, mustiin housuihin ja valkoiseen paitaan. Asun kanssa käytetään mustia sukkia, mustia kenkiä ja tarvittaessa mustia käsineitä. Kengiksi tulee valita sellaiset, joilla on hyvä kävellä erilaisilla alustoilla. NVL jakaa jokaiselle osallistujalle liiton huivin.
Majoitus ja matkakulut
Kauempaa tulevien matkakuluja voidaan korvata enintään 60,-/henkilö. Mahdollisuuksien mukaan suositellaan kimppakyytejä. Myös majoituspaikkoja on varattu pitkän matkan päästä tuleville. Matkakulujen korvaamisesta tulee sopia etukäteen, ole viimeistään 18.5. yhteydessä liiton toimistoon sähköpostitse: toimisto@naistenvalmiusliitto.fi.
Kurssilaisen majoitustarpeet kysytään erikseen kurssille ilmoittautumisen yhteydessä. Ilmoittautuneille lähetetään toukokuun aikana kurssikirje, jossa annetaan tarkempaa ohjeistusta.
Alustava aikataulu
Alustava aikataulu 3.6.2026:
klo 13.00-14.00 ilmoittautuminen
klo 15.00-18.00 paraatiharjoittelu
o Lippuvartioiden ja lippulinnojen koottu harjoittelu.
o Katselmusharjoittelu Tammisaaren Säästöpankki Areenalla.
o Ohimarssiharjoittelu Fleminginkatu, Markkinakentän ja uimahallin alue.
klo 20.00 viimeistään yöpyjien majoitusjärjestelyt.
Mahdollisimman monen osastoihin nimetyn marssijan toivotaan osallistuvan jo 3.6. paraatijoukon yhteisharjoitteluun.
Alustava aikataulu 4.6.2026:
9.00 mennessä saapuminen ja harjoittelu
11.30 Joukot ryhmittäytyvät paraatikatselmusta varten
12.00–12.30 Paraatikatselmus Tammisaaren Säästöpankki Areenalla
13.15–14.15 Ohimarssi Raaseporintie
14.30–16.00 Varusteiden palautus ja purkutoimenpiteet.
Hinta
Kurssi on osallistujille maksuton. Kurssin aikana on voimassa MPK:n vakuutus, matkat eivät sisälly vakuutusturvaan.
Ensimmäistä kertaa mukana?
Maanpuolustuskoulutusyhdistys (MPK) hallinnoi Naisten Valmiusliiton kursseja ja ilmoittautuminen tapahtuu MPK:n koulutuskalenterissa. Jos osallistut ensimmäistä kertaa, luo ensin MPK-käyttäjätunnus. Sen jälkeen voit ilmoittautua kurssille. Rekisteröitymään pääset tästä linkistä.
Kurssille ilmoittautuminen
Lisätietoja ja ilmoittautuminen MPK:n koulutuskalenterissa. Ilmoittautuminen on avoinna 24.5. saakka.
Jaa artikkeli somessa