Sotilaskotitoiminta tutuksi (NASTA Vinka 2025)


Tällä kurssilla tutustutaan Sotilaskotiliiton toimintaperiaatteisiin normaali- ja poikkeus-oloissa.

Kurssi
2.5.–4.5.2025
09:00–16:00
Tikkakoski
Kurssin vaativuus
Täynnä

Kurssilla perehdytään kenttäleipomon toimintaan ja erilaisten raaka-aineiden käyttöön maasto-olosuhteissa. Kurssi harjoittelee kenttäleipomotoimintaa leipomalla munkkeja. Lisäksi harjoitellaan sotilaskotiauton varustamista ja kanttiinitoimintaa. Kurssiin sisältyy ensiapua ja alkusammutusta huomioiden erityisesti kenttäleipomo-olosuhteet. Kurssin sisällön on laatinut Naisten Valmiusliiton jäsenjärjestö Sotilaskotiliitto.

Kurssi kestää perjantaista sunnuntaihin, ja opetusta on noin 16 tuntia. Kurssin alaikäraja on 16 vuotta. Kurssiviikonlopun hinta on 45,-. Hinta sisältää harjoituksen aikana, harjoitusalueella voimassa olevan vakuutuksen, koulutuksen, majoituksen ja muonituksen. Kurssi on osa NASTA Vinka 2025 -harjoitusta (lisätietoja harjoituksesta tästä linkistä).

Kurssille ilmoittautuminen

Lisätietoja ja ilmoittautuminen MPK:n koulutuskalenterissa. Ilmoittautuminen avautuu 12.3. klo 10.

Oletko tulossa mukaan ensimmäistä kertaa?

Maanpuolustuskoulutusyhdistys eli MPK hallinnoi Naisten Valmiusliiton kursseja. Ilmoittautumista varten täytyy ensin luoda oma MPK-käyttäjätunnus. Klikkaa viereistä linkkiä ja rekisteröidy MPK:n järjestelmään!

Kirjoita tähän alt-teksti